METİSKOP PROJESİ İLE İŞ KAZALARININ AZALMASI HEDEFLENİYOR

 

Mesleki Teknik Eğitimde İş Sağlığı, Güvenliği ve Kalite Kültürü Oluşturma Projesi (METİSKOP), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylandı ve bir tanıtım toplantısı düzenlendi. İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nin Okul Müdürü Özcan Bedel yaptığı açıklamada, donanımlı uzmanlar yetiştirilerek iş kazalarının en aza indirileceğinin bu proje kapsamında verilecek eğitimlerle mümkün olacağını söyledi.

 

İzmit’in Başiskele ilçesinde gerçekleşen, Avrupa Birliği kapsamında 215 bin 318 euro bütçe ile destek verilecek, Mesleki Teknik Eğitimde İş Sağlığı, Güvenliği ve Kalite Kültürü Oluşturma Projesi’nin tanıtım toplantısına önemli isimler katıldı. İzmit İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Cansız, İzmit Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Osman Poyraz, İzmit Endüstri Meslek Lisesi Okul Müdürü Özcan Bedel, Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Elif Bilgisu, İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Proje Kordinatörü Hasan Menteş ve okul müdürleri ile öğretmenler katılımcılar arasındaydı.

 

İŞ KAZALARININ EN AZA İNDİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın onayladığı Mesleki Teknik Eğitimde İş Sağlığı, Güvenliği ve Kalite Kültürü Oluşturma Projesi (METİSKOP) sayesinde, derslerin öğretmen niteliklerini ve iş güvenliği konularında eğitim verebilme kalitelerini yükseltmek ve bunu tüm öğrencilere yaygınlaştırıp iş güvenliği konusunda tam donanımlı uzmanlar yetiştirip iş güvenliği kazalarını en aza indirmesi hedefleniyor.

 

Proje sayesinde iş güvenliği konularında tam donanımlı ve bilgili uzmanlar yetiştirileceğini belirten İzmit Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Özcan Bedel şunları da söyledi:

 

“2012 Temmuz ayında yaklaşık 1.200 projenin başvurduğu ön teklif süreciyle başladı. 2013’ün Mayıs ayında asıl teklif vermeye hak kazanan yaklaşık 150 proje ile yarışıldı. Türkiye’de 70 proje kabul edildi ve fonlandı. Bu projede amaç, İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi meslek dersleri öğretmen niteliklerini ve iş güvenliği konularında eğitim verebilme kalitelerini yükseltmektir. İş güvenliği ekipmanlarının kullanımını bütün öğrencilerimize alışkanlık haline getirmek için eğitim ve uygulama çalışmaları yapılabilecek bir laboratuvar kurulacaktır. İş güvenliği konularında eğitim almış, bilgili ve tam donanımlı uzamanlar yetiştirmeye ve iş güvenliği kazalarını en aza indirmeye katkı sağlanacaktır.

 

PROJE KAPSAMINDA YAPILMASI BEKLENEN FAALİYETLER

 

Mesleki Teknik Eğitimde İş Sağlığı, Güvenliği ve Kalite Kültürü Oluşturma Projesi kapsamında İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde içerisinde iş güvenliği ekipmanlarının da bulunduğu bir laboratuvar kurulacak. İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden seçilecek 20 öğretmene belirlenen eğitim kurumunda 220 saat C sınıfı iş güvenliği uzmanı eğitimleri verilecek. Danimarka İstihdam Bakanlığı iş güvenliği uzmanları ve Paris Ticaret Odası ile çalıştaylar gerçekleştirilecek.