İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin hazırladığı rapora göre geçtiğimiz şubat ayında 81 işçi yaşamını yitirdi. İşçilerin hayatlarını kaybetmesine yol açan olayların başında servis kazaları, düşme, göçük, patlama ve yanma geliyor. İşçiler iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarından yoksun çalıştığı sürece maalesef bu ölüm haberleri gelmeye devam edecek.

osgb is guvenligi verileri

osgb istatistikleri

Trafikte meydana gelen kazalar sonucu 22 işçi,

Düşme sebebiyle 16 işçi,

Göçük ve ezilme sebebiyle 11 işçi,

Yanma ve patlama sebebiyle 6 işçi,

Boğulma ve zehirlenme sebebiyle 5 işçi,

Elektrik çarpması sebebiyle 2 işçi,

Nesne düşmesi ya da çarpması sebebiyle 1 işçi,

Diğer sebeplerden dolayı ise 18 işçi hayatını kaybetti.

osgb listesi

Osgb Istatistikler Subat Ayi

Ülkemizdeki çalışma hayatı, iş sağlığı ve güvenliği alanında çıkarılan yasalarla oldukça değişikliğe uğradı. Yasalarda yapılan tüm iyileştirmelere rağmen iş kazalarının ve buna bağlı olarak meydana gelen işçi ölümlerinin önüne bir türlü geçilemiyor. Bu durum da çıkarılan yasaların, getirilen zorunlulukların istenilen düzeyde uygulanamadığını gösteriyor. Gerekli önlemler alınmadığı için büyük kazalara neden olmuş sorumlular da maalesef hak ettikleri şekilde cezalandırılmıyorlar. Son zamanlarda yaşanan birkaç kazayla ilgili örnek vermek gerekirse;

Bir inşaat firmasında meydana gelerek 10 işçinin hayatını kaybetmesine neden olan asansör düşmesinde tutuklu olan 3 sanık serbest bırakıldı. Müfettişler de yargılanmadı.

İvedik Organize Sanayi Bölgesi ve OSTİM’de 4 yıl önce meydana gelen patlamalarda 20 işçi hayatını kaybetmişti. Bu davada da tutuklu hiç kimse kalmadı. Ayrıca patlamada ihmali bulunan kişilerin yargılanması da gerçekleşmedi.

Davasında tutuklu sanık kalmayan bir başka olay da 3 yıl önceki bir AVM inşaatında meydana gelen yangınla ilgili. Bu yangında 11 işçi hayatını kaybetmişti.

2013 yılında Zonguldak’ta bir maden ocağında yaşanan kazada 8 madenci ölmüştü. Bu davanın da tüm sanıkları serbest bırakıldı.

Samsun’da ağırlığı 300 ton olan amonyak tankının kapağının altında kalan 7 işçinin hayatını kaybettiği olayın davasındaki tek tutuklu da tahliye edildi.

Soma’da meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği faciadaki 45 sanıktan 37’si bir gün bile hapis yatmadan kurtuldu. Müfettişlerin ve görevlilerin yargılanma talebi ise Bakanlık tarafından reddedildi.

Tüm bu yaşananlar gösteriyor ki ne kadar yasa çıkarılırsa çıkarılsın, ne kadar zorunluluk getirilirse getirilsin uygulanmasında, takibinde ve denetiminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle istenen sonuç elde edilemiyor. Hem işçiler, hem işverenler hem de devlet, iş sağlığı ve güvenliği konularında üzerine düşe görevleri eksiksiz olarak yerine getirmelidir ki iş kazalarının önüne geçilebilsin. Bu konuda osgb lere büyük iş düşüyor.

Bir önceki içeriğimiz için tıklayın : osgb listesi