Hükümet, iş sağlığı ve güvenliği konusunda hazırladığı eylem planına son şekillerini veriyor. İleriki günlerde çalışma hayatındaki insanlarla, İstanbul’da yapılacak bir zirve ile bir araya gelmeyi planlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, daha öncesinde kurmaylarıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili önemli adımlar konuşuldu. Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleştirilen toplantıya; Sanayi Bakanı Fikri Işık, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan katıldı.

 

Eylem Planının Son Rötuşları Yapıldı

Yapılan toplantıda İstanbul’daki asansör kazası ve Soma’daki maden kazası başta olmak üzere, farklı şehirlerde meydana gelen iş kazalarının inceleme raporları dikkate alınarak izlenecek yol değerlendirildi. Benzer olayların tekrar yaşanmaması adına atılacak adımlar değerlendirilerek Eylem Planı üzerinde son rötuşlar yapıldı. Önümüzdeki günlerde işveren ve işçi temsilcileriyle İstanbul’da bir zirve düzenleyecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu, iş sağlığı ve güvenliği konularında atılacak adımları kamuoyuna da açıklayacak.

 

İşletmeler İçin Ödül Sistemi

Çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfa giren işyerlerinde, son bir yıl içerisinde ölümlü iş kazası yaşanmamış ise o işyerinden “işsizlik sigorta primi” alınmayacak.

İşyerlerinin denetlenmesinde koordinasyon sağlanacak. Denetlemelerde bakanlıklar ile birlikte belediyeler de sorumlu olacak.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 167 sayılı inşaat ve 176 sayılı maden sözleşmeleri hızlı bir şekilde meclisten geçirilecek.

Kayıt dışı istihdamın azaltılması için bu alanda oldukça kapsamlı çalışmalar başlatılacak.

 

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi

Öncelikli olarak çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerden başlayarak “mesleki yeterlilik belgesi” sahibi olunması zorunlu hale getirilecek. İnşaat ve madencilik işleri de bu kapsamda yer alıyor. Daha sonraki zamanlarda ise tehlikeli sınıfta bulunan işler de bu kapsama dahil edilecek.

Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun yetkisi arttırılarak mesleklerin standartları hızla belirlenecek.

 

Cezalar Yüzde 300 Yükseliyor

10 ile 205’nin üzerinde çalışanı bulunan işyerleri belirtilen kurallara uymadıkları durumlarda yüzde 300’e varabilen ceza artışlarıyla karşı karşıya kalacaklar.

İlgili tüm kurum ve kuruluşlarla veri ve bilgi paylaşımı yapılacak. Toplanan veriler sayesinde denetimler daha etkin hale getirilecek.

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kamu spotları hazırlanacak.

Okullarda iş güvenliği dersleri okutulacak.