Son on yılda meydana gelen iş kazaları incelendiğinde, bu kazalarda yaşamını yitiren işçi sayısının 100 binde 14 olduğu görülüyor. İngiltere’deki iş kazaları ve işçi ölümleri oranlandığında ise 100 binde 1 gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, son on yılda yaşanan büyük kazaların bu oranın yükselmesine neden olduğunu belirtti.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Samsun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından iş sağlığı ve güvenliği konularına dikkat çekmek amacıyla bir seminer düzenlendi. Seminere çalışma hayatından ve devlet kademesinden pek çok tanıdık isim katıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, Samsun Vali Yardımcı Mehmet Ali Yıldırım, iş adamları ve önemli kurum müdürleri de seminerde yer aldılar.

 

Çalışma hayatındaki sağlık ve güvenli konuları yalnızca ülkemizin değil tüm dünyanın önemle üzerinde durduğu konuların başında geliyor. Dünya geneline baktığımızda her yıl 2 milyonun üzerinde insan meydana gelen iş kazalarında ya da yakalandıkları meslek hastalıkları nedeniyle yaşamını yitiriyor. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının oranı hesaplanırken 100 bin işçi baz alınarak değerlendirme yapılır. Bu hesaplama göz önüne alındığında İngiltere’nin 100 bin işçi içerisindeki ölüm oranı 1’dir. Ülkemizdeki oran ise her geçen yıl artış göstermiştir. 2012 yılında 100 binde 6 olan bu oran son zamanlarda meydana gelen kazalar sebebiyle 2013 yılında bir hayli yükseldi. Geçtiğimiz 10 yılın ortalamasına bakıldığında ise bu oranın 100 binde 14 olduğu görülüyor. Yani İngiltere’nin 14 katı. Bu oranın üşürülmesi içinde başta bakanlık olmak üzere devletin tüm organları, işverenler ve işçiler üzerlerine düşen sorumlulukları eksiksiz olarak yerine getirilmelidir. Önlemler alınmadıkça kazaların önüne geçilmesi ve beraberinde ölümlerin meydana gelmesi ülkemizi esir almaya devam edecektir.

 

İş kazalarının en çok yaşandığı sektörlerin başında inşaat, maden ve metal sektörleri geliyor. Maalesef maden sektöründe son zamanlarda facia adını verebileceğimiz toplu ölümlerle karşılaştık. Sektörel olarak incelendiğinde ise kazaların 3’te 1’i inşaatlarda meydana geliyor. İnşaatlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en riskli sektör olarak öne çıkıyor. Özellikle de inşaatların cephelerine kurulan iskelelerden düşmeyle oluşan bu kazalarda ölüm oranı da oldukça fazla. Daha net oranlar vermek gerekirse; inşaatlarda yaşanan kazaların yüzde 40’ı yüksekten düşmeden kaynaklanıyor. Bunun yüzde 25’i de cephe iskelelerinde gerçekleşiyor. Yetkililer bu konunun üzerine giderek, kazaların kaynaklarını araştırmalı ve yapılması gerekenleri bir an önce hayata geçirmelidir. İnşaatlarda kullanılan iskelelerin pek çoğu olması gereken standartların dışında. Son zamanlarda inşaat sektöründe yapılan denetimler sonucunda birçok inşaat kapatıldı. Gerekli güvenlik önlemlerini almayan inşaatlara uygulanan bu kapatma cezası, işletmeler sorumluluklarını yerine getirdikleri zaman kaldırılıyor. Osgb ücretleri firmaların osgb konusunda hizmet almalarını etkiliyor.

osgb ile ilgili bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.