Binlerce taşeron çalışanının merakla beklediği taşeron işçi yasası ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı çalışma şekillendi. Maaşlardan, çalışma saatlerine, iş güvenliğinden maden çalışanlarına kadar birçok konu sil baştan düzenlendi.

İşçilerin Kıdem Tazminatını Kamu Üstlenecek

Kamuda taşeron olarak çalışan işçilerin tazminatları, ilgili kamu kuruluşu tarafından ödenecek. Aynı zamanda bu işçilerin senelik izinleri ile ilgili işlemler de yine kamu kuruluşu tarafından takip edilecek.
Hükümet Hangi İşlerin Taşerona Verileceğinde Belirleyici Olacak
Kamuda hangi işlerin taşerona verilip verilmeyeceğini Bakanlar Kurulu belirleyecek. Bu düzene uymayanlara ciddi cezalar verilecek.

İşçilerin Sağlık ve Güvenliğinden Kurum Sorumlu Olacak

Hem özel sektörde hem de kamuda çalışan taşeron işçilerin iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri işe başlamadan alınacak. Bu konunun denetim ve gözetiminden asıl işveren de sorumlu olacak.
Taşeron İşçilerin Maaşı da Bankaya Yatırılacak
Özel sektörde ve kamuda taşeron işçilerin maaşlarının ödenmesinden asıl işveren sorumlu olacak. Maaşlar çalışanların banka hesaplarına yatırılacak.

İşçiler ile Yapılan Sözleşmeler Üçer Yıllık Olacak

Taşeron işçilerin devamlılığını sağlamak üzere yapılan sözleşmeler en az üç yıllık olacak.
Sendikalı Olan Taşeron İşçilerin Ücret Farkını Devlet Ödeyecek
Taşeron işçi sendikalı olduğu takdirde aradaki ücret farkını kamu kuruluşu üstlenecek.
Yeraltında Çalışan Yeni İşçiler de Kıdem Alacak
Yeraltı işçileri için söz konusu olan 6 aylık kıdeme sahip olma koşulu kaldırılacak.
4 Gün Daha Fazla Senelik İzin
Yeraltında çalışan işçilerin senelik izin süreleri, diğer alanlarda çalışan işçilere göre dört gün daha fazla olacak.

36 Saat Çalışma

Yeraltında çalışan işçilerin haftalık çalışma saatleri en fazla 36 saat olacak. Şu anki sistemde ise çalışma süresi 45 saat.

Azami Mesai 6 Saat

Yeraltında çalışan işçilerin çalışma süreleri 6 saati geçmeyecek. Olağanüstü durumlar dışında yeraltı işçilerine fazla çalışma yaptırılmayacak.

Kadro Yine Yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı çalışmaya göre, taşerona verilmeyen asıl işler artık yasal çerçeve dahilinde taşerona verilebilecek. Taşeron doktora da imkan sağlanacak. Taşeron işçilerin en çok merak ettiği konu olan kadro konusunda ise iyi haber çıkmadı. Hükümetin uzun bir süredir gündemde tuttuğu taşeron işçilerle ilgili düzenlemelerde kadro ile ilgili herhangi bir gelişme yapılmadı. Tasarıyla ilgili çalışma son şeklini alırken, kamuoyuna aktarıldığı gibi yeni düzenlemede taşeron işçisine kadro yine çıkmadı. Böylece taşeron olarak kamuda çalışan binlerce işçinin kadro umutları suya düştü. Çıkarılacak torba yasayla hayata geçirilmesi planlanan düzenlemeyle, taşeron işçiye kadro verilmemesinin yanı sıra yaptırılacak işlerin çeşidi ve sayısı da arttırılacak.

Bir önceki yazımız için tıklayın. http://kaliteosgb.com.tr/2015/04/14/isyeri-hekimi-ve-uzman-calistirmayan-400-bin-isyerine-ceza-geliyor/