İşyerlerinin sağlık ve güvenlik konularındaki eksikliklerini fark etmeleri maalesef çoğu zaman büyük acılar ve problemler yaşandıktan sonra olmaktadır. Türkiye’de sağlık ve güvenlik ile ilgili yanlışlar genellikle kazalardan sonra fark edilerek düzeltilmeye çalışılıyor. Elbette ki sonradan yapılan bu düzeltme çalışmaları kaybolan sağlıkları ve hatta hayatları geri getirmiyor. Sonraki kazaların oluşmasını önlemek için atılan bu adım, en başta atılsa üzücü olaylar yaşanmayacak, hem maddi hem de manevi kayıplar olmayacaktır.

İşyerlerinde meydana gelebilecek kazaları, can ve mal kayıplarını en aza indirme konusunda işyeri sahiplerinin sağlık ve güvenlik önlemlerine nasıl yaklaştığı büyük önem taşımaktadır. Bu sorumluluğunun bilincince olan işyeri sahipleri, sağlık ve güvenlik konularında uzaman ekiplerden oluşturulmuş olan OSGB firmaları ile birlikte çalışmaktadır. Ortak sağlık ve güvenlik birimi olan OSGB’ler, işyerlerine sağlık ve güvenlik hizmetleri sunarlar. İşyerlerinin bu profesyonel hizmetten yararlanabilmesi için ilk olarak OSGB firmasından kendi işyerleri için rapor istemeleri gerekmektedir. Bu rapor sayesinde işyerinde eksik olan ya da yanlış yapılan sağlık ve güvenlik önlemleri tespit edilir. Bu eksikliklerin ve yanlışlıkların nasıl giderileceğiyle ilgili olarak tespitler yapılır ve alınması gereken tedbirler belirlenir. OSGB’ler işyerlerindeki sağlık ve güvenlik açıklarının belirlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması dışında, çalışanlara verilecek kısa ve uzun süreli eğitimler sayesinde çalışanların bilinçlenmesi konusunda da işyerlerine yardımcı olurlar. İşyerlerinde meydana gelen bir kazada, acil durumlarda öncelikli olarak başvurulacak uygulama ilk yardım uygulamasıdır. Bu nedenle işyerindeki çalışanların ilk yardım eğitimi almaları son derece önemlidir. Küçük ya da büyük herhangi bir kazada, meydana gelebilecek maddi ve manevi kayıpları en az seviyede tutmada ilk yardımın önemi büyüktür.

İşyerlerinin sahip olduğu uzman hekimler, OSGB’ler aracılığıyla işyeri hekimliği eğitimleri alarak, işyeri hekimi olarak işyerinin çalışanlarına hizmet verebilmektedirler. İşyerlerinin ihtiyaç duydukları eğitimlerin verilmesi sayesinde iş kazalarının önüne geçilebiliyor, yaşanan kazalar da mümkün olan en düşük seviyede atlatılıyor. Çok yüksek olmayan bütçeler sayesinde alınacak profesyonel hizmetler ile sağlık ve güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarılarak daha iyi bir çalışma ortamı yaratılıyor. Daha da önemlisi paha biçilemez derecede önemli olan insanların hayatları kurtarılabiliyor.