Türkiye’de ofisi bulunan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), dünya ülkelerinin iş kazaları değerlendirilerek sıralaması incelendiğinde Türkiye’nin çıkan haberlerin aksine ilk üçte yer almadığını belirtti.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama Uluslararası Çalışma Örgütü’nün Türkiye ofisinden geldi. Soma’da meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybetmesine neden olan facianın ardından medyada çıkan bazı haberlerin benzerleri, şu sıralar başlayan Soma davasının yargılanma sürecinde tekrar ortaya çıktı. Ülkemizde meydana gelmiş olan ölümcül iş kazaları bakımından, diğer ülkeler ile bir kıyaslama yapıldığında, sıralama içerisinde ilk üçte olduğumuzla ilgili haberler tam da dava görüşülmeye başlandığı sırada yazılı basında kendine bolca yer buldu. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre ise bu haberler gerçeği yansıtmıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak ülkeler arasında herhangi bir sıralama yapmamaktadır. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün elinde bulunduğu veri tabanında yer alan bilgilere internet sitesi üzerinden herkes ulaşabilmektedir. Taş ocakçılığı ve madencilik sektörleriyle ilgili olarak meydana gelen kazalar ve ölümler hakkındaki bilgiler de dışarıdan erişen kişiler tarafından alınarak, kesin doğruluk içermeyen sonuçların yansıtıldığı ülkeler bazında sıralamalar oluşturulmaktadır. Doğruluk içermeyen sonuçların çıkarıldığı bu listeler de kaynak olarak da Uluslararası Çalışma Örgütü’nün gösterilmesi son derece yanlıştır. Konunun özellikle açıklığa kavuşturulması istenen kısmı şudur ki; bu tarz karşılaştırmaların yapılması doğru sonuçlar ortaya koymamaktadır. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün veri tabanında yer alan bilgiler, her durumda, her ülkeyi kapsamamaktadır. Bunun çeşitli durumları vardır. Ülkeler bazı durumlarda sayısal bilgileri iletmemektedir. Özellikle yalnızca kısmi bilgiler ileten ülkeler açısından yanlış anlaşılmalar ortaya çıkabilir. Aynı şekilde sadece incelenerek bir sonuca varılması da doğru değildir. Sağlıklı bir karşılaştırma yapılabilmesi için başka birçok etkenin de değerlendirilmesi gerekmektedir. Yıl içerisindeki maruz kalma süreleri, çalışma saatleri gibi unsurlar göz ardı edilerek yapılan değerlendirmeler yanlış sonuçlar verebilmektedir.

Elbette sayısı ya da sırası kaç olursa olsun meydana gelen kazalar ve buna bağlı ölümler son derece üzücü olaylardır. Daha sağlıklı bir şekilde oluşturulan istatistikler ile kazaların nedenleri tespit edilmeli ve bu nedenleri ortadan kaldırmak için mücadele edilmelidir. Kaza yaşanmadan önce alınacak tedbirler kaza oranlarını ciddi bir şekilde düşürecektir.