Ülkemizde yaşanan iş kazaları hız kesmeden devam ediyor. Özellikle inşaat sektöründen güvenlik tedbirlerinin yetersizliği nedeniyle her geçen gün ölüm haberleri geliyor. Geçtiğimiz günlerde bir işçi daha 39 metre yükseklikteki inşaat iskelesinden düşerek hayatını kaybetti. Bu durum yaşanmış onca faciadan herhangi bir ders çıkarılmadığını da maalesef gözler önüne koyuyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin açıkladığı verilere göre 2014 yılının ilk 9 ayında 1414 işçi meydana gelen iş kazaları sonucunda yaşamını yitirdi. Meydana gelen bu ölümlerin büyük bir bölümü inşaatlardaki yüksekten düşme olayları sebebiyle gerçekleşti. İnşaat İşçileri Sendikası’na göre Yüksekte Çalışma Talimatnamesi’ne uyulmaması inşaatlarda bu kazaların meydana gelme olasılığını arttırıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaşanan bu olaylar sonucu harekete geçti ve yeni bir tebliğ hazırladı. Ahşap Ve Ön Yapımlı Çelik İle Alüminyum Alaşımlı Bileşenlerden Oluşan Dış Cephe İş İskelelerine Dair Tebliğ, 1 Temmuz 2015 tarihi itibariyle uygulamaya girecek.

Yine Yüksekten Düşme Yine Ölüm

Geçtiğimiz günlerde yüksekten düşme sonucu yaşanan kaza, yine ölümle sonuçlandı. İnşaat işçisi 22 yaşındaki Sezer Karakaş, Kadıköy’de yapımına 6 ay önce başlanan rezidansın 13. katından düştü. İnşaatın dış cephe iskelesinde bulunan malzemeleri içeri taşıdığı sırada, henüz tespit edilemeyen bir sebepten dolayı büyük bir gürültüyle çöken iskele ile birlikte beton zemine düşen işçi ağır yaralandı.

Sezer Karakaş olay yerine gelen sağlık ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen yaşamını yitirdi. Olayın ardından açıklamada bulunan Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Günay, çöken iskele sisteminin bilirkişi tarafından incelediğini belirtti. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı ve inşaattaki çalışmalar durduruldu.

Aylara Göre İşçi Ölümleri

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin açıkladığı verilere göre 2012 yılında 278 inşaat işçisi hayatını kaybetti. 2013 yılında da 294 işçi hayatını kaybederken bunların yarısından fazlası yüksekten düşme sonucu meydana geldi. 2014 yılının ilk 9 ayında ise 111 inşaat işçisi hayatını kaybetti. Eylül ayında hayatını kaybeden 143 işçiden 40’ı yüksekten düşerek öldü. Yüksekten düşerek ölen işçilerin 33’ü inşaatlarda çalışıyordu.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin açıkladığı işçi ölümleri verileri aşağıdaki gibi:

Ocak ayında 97 işçi,
Şubat ayında 82 işçi,
Mart ayında 122 işçi,
Nisan ayında 121 işçi,
Mayıs ayında 417 işçi,
Haziran ayında 146 işçi,
Temmuz ayında 127 işçi,
Ağustos ayında 159 işçi,
Eylül ayında 143 işçi hayatını kaybetti.

“Ahşap Ve Ön Yapımlı Çelik İle Alüminyum Alaşımlı Bileşenlerden Oluşan Dış Cephe İş İskelelerine Dair Tebliğ” 1 Temmuz 2015 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

Son zamanlarda inşaatlarda meydana gelen ve ölümle sonuçlanabilen üzücü olayların sebebini, dikkatsizce ve bilgisizce kurulan inşaat iskeleleri oluşturuyor. İnşaat iskelelerinin kurulumuna ve kullanımına belirli standartlar getirecek bu yasal zorunluluk sayesinde iş kazalarının da önüne geçilmesi hedefleniyor.