Masa başında çalışmak dışardan bakıldığında rahat görünse de aslında o kadar da rahat değil. Yanlış oturma şekli, ara vermeden uzun süre çalışma gibi durumlarda ciddi fiziki rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Bilgisayar başında çalışmak zamanla fıtık oluşumuna bile neden olabilir. Özellikle bilgisayar ekranına eğilerek çalışıldığında ortaya çıkan boyun ağrısı, fıtık oluşumu için önemli bir sebep. Boyun ağrıları dikkate alınmazsa, sinirlerde hasar, bacaklarda güçsüzlük meydana gelir. Hatta bu durum idrar kaçırmaya kadar uzayan sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Masa başında çalışan kişilerin karşılaşabilecekleri tehlikeler konusunda, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Doğan uyarıcı açıklamalarda bulundu. Masa başında çoğunlukla hareketsiz olarak ve eğilerek çalışanların, boyun ağrılarından şikayet etmeleri kaçınılmazdır. Bu ağrıları hafife almak, ileride ciddi sağlık problemlerine neden oluyor. Kişiler, bu boyun ağrılarını hafifletmek amacıyla bilinçsizce hareketler yapabiliyorlar. Bu bilinçsiz hareketler boyun fıtığına, beraberinde de kol ve bacaklarda güçsüzlük, hareket kısıtlılığı, ellerde uyuşma gibi sorunlar ortaya çıkıyor.

Her gün devam edilen iş rutini içerisinde bu tip ofis rahatsızlıklarının tekrarlanma olasılığı yüksektir. Bu rahatsızlıkları ilaç ve cerrahi yöntemler dışında tedavi edebilmek de mümkündür. Hasar görerek ağrıya neden olan dokular, vücudun kendi kendini iyileştiren mekanizmasını harekete geçirirler. Kalıcı ve doğal olan bu tedavi yöntemine proloterapi adı verilmektedir.

Günümüzde her üç kişiden biri, hareketsiz yaşam tarzı ve yanlış duruş şekilleriyle boyun ağrısı ve fıtık tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Bu rahatsızlıklar henüz oluşmamışken, tamamen doğal olan ve vücudun kendi kendini iyileştirmesine dayalı olan proloterapi yöntemini uygulamak son derece faydalı olacaktır.

Masa başı çalışanlarının rahatlıkla uygulayabilecekleri bazı teknikler vardır. Aynı pozisyonda en fazla 20 dakika çalışılmalı, daha sonrasında ise çalışmaya 2 dakika ara verilmelidir. Böylece sıkışan sinirler ve damarlar rahatlatılmış olur.

Ploroterapi Yöntemiyle Ağrılardan Kurtulma

Masa başında, bilgisayar karşısında sürekli oturarak çalışan kişiler, uzun süre hareketsiz kaldıklarından dolayı bu kişilerde, omurgada eğrilik, bel ağrısı, şekil bozuklukları gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Meydana gelen bu rahatsızlıklar yanlış tedavi yöntemleri sonucu sık sık kendini tekrarlar. Proloterapi yöntemiyle ise bu rahatsızlıkların tekrar etmesi engellenmiş olur. Ağrıya sebep olan, yıpranmış ve zayıflamış dokular güçlenerek tekrar eski haline gelir.

Onarma ve yenileme anlamına gelen proloterapi, 1930’lu yıllardan beri uygulanmaktadır. Doku, iskelet, kas ve eklem rahatsızlıklarına karşı başarıyla uygulanan bir tedavi şeklidir.

Proloterapi tedavisi uygulanırken; özel bir içeriğe sahip olan proliferant solisyon, hasar görmüş dokuya enjekte edilir. Vücutta tamirci olarak görev alan hücreleri, ağrıya neden olan hasarlı bölgenin onarımı için harekete geçirir. Bu yöntem sayesinde bedenin kendi kendini iyileştirme sistemi devreye sokularak, doğal bir tedavi uygulanmış olur. Proloterapi sayesinde, zayıflayarak eski işlevini kaybeden dokular, tendonlar, kaslar, ligamentler, kıkırdaklar, eklemler güçlenerek sağlıklı hallerine geri dönerler.

Özel bir içeriğe sahip olan proliferant solisyon hasarlı bölgelere enjekte edilerek vücudun artık unuttuğu ve ağrıya neden olan bölgeler tekrar uyarılır. Bu bölgelerde geçici inflamasyon sağlanarak hasarlı doku üzerinde bir uyarı oluşturulur. Böylece vücudun iyileştirici hücrelerinin o bölgeye gitmeleri sağlanır. Hücreler, ağrıya neden olan hasarlı dokuları onarır ve yeniler. Bu tedavi yöntemi sayesinde ağrılar cerrahi bir operasyon uygulanmadan ya da ilaç kullanmadan, doğal bir şekilde kendi kendine giderilir.