İş Güvenliği İçin İstanbul’da Uluslararası Konferans Düzenleniyor

 

Türkiye Madenciler Derneği üst üste yaşanan maden facialarının ardından, uluslararası düzeyde iş sağlığı ve güvenliği konferansı düzenlemeye hazırlanıyor. Dernek Başkanı Atılgan Sökmen, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili derslerin daha ilkokuldan başlamasını söyleyerek konuyla ve maden sektörüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Sık sık duyulan maden kazalarının ve bu kazalarda hayatını kaybeden onlarca işçinin haberleri gelmeye hız kesmeden devam ediyor. İş sağlığı ve güvenliği konusundaki tartışmalar devam ederken, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü sebebiyle Türkiye Madenciler Derneği tarafından Uluslararası Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı düzenlenecek. İstanbul’da gerçekleşecek konferans iki gün sürecek ve madencilik sektörünün başta sağlık ve güvenlik olmak üzere sorunları tartışılacak.

 

Konferansın Ana Gündemi; İş Sağlığı ve Güvenliği

 

Son zamanlarda yaşanan üzücü olaylar neticesinde böyle bir konferansa ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmış durumda. Her yıl 4 Aralık’ta düzenlenen etkinliklerle Dünya Madenciler Günü kutlanıyor. Özellikle Soma’daki maden faciasından sonra bu yıl yapılacak olan etkinliğin iş sağlığı ve güvenliği konusuyla ilgili bir konferans olmasına, bu konferansında uluslararası olmasına karar verilmiş. Dünya genelindeki önemli maden ülkelerinin tecrübeleri ve bakış açıları bu konferansta konuşulacak. Amerika, Çin, Kanada, Avustralya gibi maden sektöründe önemli yere sahip ülkelerin uzmanları bu konferans sayesinde ülkemize gelecek. Konferansın ülkemizdeki madencilik sektörü için de önemi oldukça büyük.

 

Madencilik Sektöründeki Beklentiler
Dünya geneline bakıldığında metal fiyatları oldukça düşmüş durumda. Türkiye Madenciler Derneği başkanına göre, madenci teşvik edilmeli ve yardım görmeli. Böyle olunca iş sağlığı ve güvenliği bakımından da tüm sorumluluklar yerine getirilebilir. Yıllık ortalama 2000 işletmeye ruhsat veriliyordu. Şimdi ise bu sayı 600’e düşmüş durumda. İşletmeler ruhsatlandırılmadığı sürece madencilik sektörünün gelişmesi de beklenemez. Türkiye’de madencilik açısından oldukça yüksek bir potansiyel var. Avrupa Metal ve Maden Birliği Başkanı kısa bir süre önce, Türkiye’nin jeolojik yapısının madencilik bakımında oldukça elverişli olduğunu söyledi. Ülke olarak bu avantajımızı değerlendirebilmeliyiz. Elbette ki bu sektörde istenilen yerlere gelinebilmesi için çok yol kat edilmesi gerekiyor.

 

Faciaları Önleyebilmek İçin Eğitime Daha Çok Önem Verilmeli

 

Madencilikte oldukça gelişmiş ülkeler var. Örneğin Kanada, bir maden ülkesi haline gelmiş durumda. Madencilik, bu ülkenin milli gelirinin oldukça büyük bir kısmını oluşturuyor. Madenciliği çok iyi yapan bir diğer ülke olarak Avusturalya da söylenebilir. Bu ülke de neredeyse sıfır kaza ile bu sektörde yer alıyor. 10 yıldır ölümlü bir kaza Avusturalya madenlerinde yaşanmadı. Türkiye’nin en büyük eksikliği de bu noktada başlıyor. İş sağlığı ve güvenliği konularında istenilen gelişme yaşanamıyor. Sağlık ve güvenlik konuları her sektör için önemlidir fakat hayati risklerin en çok olduğu maden sektöründe bu konulara daha bir hassas yaklaşılması gerekmektedir. Toplumdaki “bana bir şey olmaz” algısı yok edilmelidir. Bunun için de belki de daha ilkokuldayken iş güvenliği dersinin başlatılması gerekir. İşyerinin en alt düzeydeki çalışanından en üst düzeydeki yöneticisine kadar herkes sağlık ve güvenlik konularında eğitilmeli, bilinçlendirilmeli. Ancak bu eğitimler sayesinde güvenlik önlemleri alınabilir. Ve bu güvenlik önlemleri sayesinde tehlikeler ortadan kaldırılabilir. Böyle olunca da iş kazaları engellenmiş, sektörün gelişmesi için de en büyük adım atılmış olur.